Miasto Krosno oferuje cztery działki o powierzchni od 1 do 3 hektarów zlokalizowane w Strefie Inwestycyjnej "Krosno-Lotnisko". Jakie są plany na przyszłość?
Strefa Inwestycyjna "Krosno - Lotnisko" to obszar o powierzchni ok. 50 ha, przeznaczony pod rozwój aktywności gospodarczej. Znalazły tutaj swoje miejsce firmy z branż lotniczej, motoryzacyjnej, przetwórstwa tworzyw sztucznych, jak również z innych sektorów przemysłu i usług. Ponad 80% terenów zostało sprzedanych.

Obecnie miasto Krosno oferuje cztery kompleksowo uzbrojone działki, objęte miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego:
- dwa tereny przy ulicy Lotników (o powierzchni 2,2 ha oraz 2,9 ha) - przeznaczone głównie dla firm produkcyjnych lub świadczących innowacyjne usługi;
- dwa tereny przy ul. Kaczorowskiego (o powierzchni 3 ha oraz 1 ha), z możliwym bezpośrednim dostępem do lotniska Krosno. Tereny te będą udostępniane przedsiębiorcom branży lotniczej, którzy w ramach podstawowej działalności wykorzystują infrastrukturę lotniska (drogi kołowania, pas startowy). Do inwestowania na tych działkach miasto zaprasza przede wszystkim producentów samolotów, szybowców i innych statków powietrznych, firmy serwisowe, szkoły lotnicze oraz przedsiębiorców świadczących usługi związane z lotnictwem.

Wszystkie tereny posiadają dostęp do sieci uzbrojenia terenu: elektroenergetycznej, gazowej, wodociągowej, kanalizacyjnej oraz światłowodowej.

Plany na przyszłość


W chwili obecnej trwają przygotowania do udostępnienia dodatkowych terenów o powierzchni ok. 18 ha w Strefie Inwestycyjnej "Krosno - Lotnisko". Opracowywany jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z którym część terenu lotniska przy ul. Kaczorowskiego, która nie jest wykorzystywana do prowadzenia operacji lotniczych, zostanie przeznaczona pod produkcję i usługi.
Ponadto w przygotowaniu znajduje się nowa Strefa Inwestycyjna "Krosno 2" o powierzchni ponad 100 ha, zlokalizowana przy drodze krajowej nr 19, w sąsiedztwie budowanej drogi ekspresowej S19.

Korzyści dla inwestorów


Krosno oferuje inwestorom między innymi zwolnienia podatkowe, zapewnia kompleksową pomoc w sprawnej realizacji procedur inwestycyjnych. Inwestorzy mogą też korzystać ze zwolnień z podatku dochodowego w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Zwolnienie przysługuje na okres 15 lat, na najwyższym dostępnym w Unii Europejskiej poziomie intensywności pomocy publicznej (50% dla dużych firm, 60% dla średnich firm, 70% dla mikro i małych firm). Krosno zapewnia także atrakcyjne zwolnienia z podatku od nieruchomości na okres od 1 roku do 5 lat.

Ważnym elementem oferty inwestycyjnej miasta jest kształcenie zawodowe, pozwalające na przygotowanie kadr pod potrzeby przedsiębiorców. Na poziomie magisterskim i inżynierskim pracowników kształci Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie. Uczelnia we współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami realizuje studia dualne, które kładą nacisk na nabywanie umiejętności praktycznych w rzeczywistym środowisku pracy. Wysoki poziom kształcenia zawodowego oferują także krośnieńskie szkoły ponadpodstawowe. Na kierunkach technicznych wiedzę i umiejętności praktyczne zdobywa około trzy tysiące uczniów. Wsparciem w kształceniu praktycznym kadr, zarówno uczniów, jak i osób dorosłych, będą powstające w Krośnie Branżowe Centra Umiejętności. W nowoczesnych laboratoriach, wyposażonych w zaawansowany sprzęt i urządzenia najwyższej jakości, będą kształcić się specjaliści w branżach naftowo-gazowniczej oraz lotniczej.

~Coo

15-08-2024 22:15 5 3

~mieszkaniec
To czemu tyle ludzi jeździ do Rzeszowa?
Odpowiedz

~mieszkaniec

14-08-2024 20:01 4 9

pracy jest dużo tylko trzeba się wziąć do roboty - filozofie
Odpowiedz

~Coo

13-08-2024 22:32 8 3

A w Krośnie dalej pracy nie ma.
Ciekawe czy się znajdą inwestorzy którzy stworzą miejsca pracy.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.